Siostry Serafitki w Białce Tatrzańskiej
   tu jesteś:   Strona główna » Dom Pomocy Społecznej » Program działania
Siostry Serafitki
  Historia domu zakonnego w Białce Tatrzańskiej
  Rekolekcje Franciszkańskie
  Kontakt
Dom Pomocy Społecznej
  Historia domu
  Cele i zadania
  Warunki bytowe
  Program działania
  Podstawowe wartości
  Terapia - rehabilitacja
  Dogotrerapia
  Warunki przyjęcia
  Kontakt
Galeria
Aktualności
Fundacja
Dla darczyńców
Położenie Białki Tatrzańskiej
Wirtualne zwiedzanie
Filmiki
Linki

  Odkrywanie talentów

Wytyczony program dla Domu jest oparty na trzech głównych zasadach:

-         od pacjenta do mieszkańca

-         od grupy do indywidualności

-         od instytucji do mieszkań.

Program umożliwia pełniej odpowiadać na potrzeby naszych wychowanków.

Wychodzenie naprzeciw potrzebom dzieci jest realizowane poprzez rehabilitację, terapię zajęciową, kinezjoterapię, hydroterapię, muzykoterapię, chromoterapię.

Wychowankowie objęci są indywidualnym planem wspierania, który pomaga poznać możliwości i uczy żyć z własnymi ograniczeniami. Zauważamy i doceniamy najmniejsze kroki rozwoju, gdyż są dla nas sygnałem chęci życia i zaproszeniem do towarzyszenia w procesie wzrastania i usprawniania. Sukcesem planu wspierania jest radość chłopca, zadowolenie, świadomość obdarzenia go zaufaniem i włączenie w tworzenie atmosfery domu. Chłopcy potrafią się cieszyć obecnością innych i każdym nowym dniem.

Chłopcy wraz z opiekunami uczestniczą i  w ogniskach, zabawach, spacerach czy wycieczkach, są zabierani przez siostry wjeżdżające na urlop do swojego rodzinnego domu.

Dom zapewnia wychowankom potrzeby religijne. Wspólnie z nami chłopcy uczestniczą we Mszy Świętej i różnych nabożeństwach w pobliskim kościele parafialnym. W domu jest kaplica, do której bardzo chętnie przychodzą, mają co tydzień Mszę Świętą. Kilku wychowanków jest ministrantami.

Dzieci, które nie poruszają się o własnych siłach, wyposażone są w odpowiedni do swego schorzenia sprzęt ortopedyczny, wózki inwalidzkie i mogą uczestniczyć w uroczystościach kościelnych; imprezach okolicznościowych poza placówką, przez co wzbogacają swoje doświadczenia, rozwój społeczny i psychiczny.

Korzystają również z zajęć rekreacyjno- sportowych. Bardzo lubią wycieczki rowerowe, spacery do pobliskiego lasu i nad rzekę. Najchętniej jednak lubią spędzać czas w sali bilardowej, pingpongowej, gimnastycznej i na basenie rehabilitacyjnym a zima na lodowisku i pobliskich stokach.

 

Dom jest otwarty na odwiedziny i wspólne spotkania. Przybywają tu osoby pragnące ofiarować chłopcom swój czas i pomoc. Najczęściej w okresie św. Mikołaja, Świąt czy karnawału przychodzą uczniowie różnych szkół (także Białczańskiego Zespołu Szkół) z nauczycielami, grupy młodzieży katolickiej czy indywidualne osoby. Grupy przybywające z odwiedzinami prezentują różne przedstawienia.


    Drukuj Wyślij
Ilość odwiedzin: 32879
1999-2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms
E-mail: